Contact Form 7-fr_FR - en to fr_FR translation catalogue (214 entries)

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
fr_FR: %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis Contact Form 7 version %2$s et il n'existe aucune alternative.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
fr_FR: %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis Contact Form 7 version %2$s ! Utilisez %3$s à la palce.

en: %s ago
fr_FR: Il y a %s

en: (required)
fr_FR: (obligatoire)

en: (select language)
fr_FR: (sélectionner une langue)

en: * One choice per line.
fr_FR: * Un choix par ligne.

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
fr_FR: * Ceci signifie que le visiteur qui accepte les termes à valider doit décocher la case.

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
fr_FR: * quiz|réponse (par exemple : 1+1 =?|2)

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
fr_FR: <strong>Contact Form 7 %1$s nécessite WordPress %2$s ou supérieur.</strong> Merci de commencer par <a href="%3$s">mettre à jour WordPress</a>.

en: <strong>Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases.</strong> <a href="%s" target="_blank">See how to avoid it.</a>
fr_FR: <strong>Jetpack peut causer des problèmes avec d'autres plugin dans certains cas.</strong> <a href="%s" target="_blank">Voir comment l'éviter.</a>

en: Acceptable file types
fr_FR: Formats de fichiers acceptés

en: Acceptance
fr_FR: Acceptation

en: Add New
fr_FR: En ajouter un nouveau

en: Additional Settings
fr_FR: Réglages complémentaires

en: Additional headers:
fr_FR: Entêtes supplémentaires :

en: Albanian
fr_FR: Albanais

en: Allow multiple selections?
fr_FR: Autoriser les sélections multiples ?

en: And, put this code into the File Attachments field below.
fr_FR: Et placez ce code dans le champ Pièce-jointe ci-dessous.

en: And, put this code into the Mail fields below.
fr_FR: Et placez ce code dans les champs Email ci-dessous.

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Armenian
fr_FR: Arménien

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Azerbaijani
fr_FR: Azerbaïdjanais

en: Background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: Bangla
fr_FR: Bengali

en: Belarusian
fr_FR: Biélorusse

en: Bosnian
fr_FR: Bosnien

en: Brazilian Portuguese
fr_FR: Portugais brézilien

en: Bulgarian
fr_FR: Bulgare

en: Central Kurdish
fr_FR: Kurde central / Sorani

en: Checkboxes
fr_FR: Cases à cocher

en: Chinese (Simplified)
fr_FR: Chinois (simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr_FR: Chinois (traditionnel)

en: Choices
fr_FR: Choix

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Contact Form 7 needs your support. Please donate today.
fr_FR: Contact Form 7 a besoin de votre soutien. Merci de faire un don dès aujourd'hui !

en: Contact Forms
fr_FR: Formulaires de contact

en: Contact form %d
fr_FR: Formulaire de contact %d

en: Contact form created.
fr_FR: Formulaire de contact créé.

en: Contact form deleted.
fr_FR: Formulaire de contact supprimé.

en: Contact form saved.
fr_FR: Formulaire de contact sauvegardé.

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy this code and paste it into the form left.
fr_FR: Copiez ce code et collez-le dans le formulaire de gauche.

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
fr_FR: Copiez ce code et collez-le dans vos article, page ou widget texte.

en: Croatian
fr_FR: Croate

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Date format seems invalid.
fr_FR: Le format de date semble invalide.

en: Date format that the sender entered is invalid
fr_FR: Le format de date utilisée n'est pas valide

en: Date is earlier than minimum limit
fr_FR: La date est avant la limite minimum

en: Date is later than maximum limit
fr_FR: La date est après la date limite maximum

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Docs
fr_FR: Documentation

en: Donate
fr_FR: Effectuer un don

en: Drop-down menu
fr_FR: Menu déroulant

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Dutch
fr_FR: Hollandais

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Modifier &#8220;%s&#8221;

en: Edit Contact Forms
fr_FR: Modifier les formulaires de contact

en: Email address seems invalid.
fr_FR: L'adresse email semble invalide.

en: Email address that the sender entered is invalid
fr_FR: L'adresse email utilisée n'est pas valide

en: English
fr_FR: Anglais

en: Error in deleting.
fr_FR: Erreur lors de la suppression.

en: Estonian
fr_FR: Estonien

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
fr_FR: Erreur lors de l'envoi du message. Veuillez réessayer plus tard ou contacter l'administrateur d'une autre manière.

en: Failed to upload file.
fr_FR: Impossible de télécharger le fichier.

en: Failed to upload file. Error occurred.
fr_FR: Impossible de télécharger le fichier. Une erreur est survenue.

en: File attachments:
fr_FR: Pièces jointes :

en: File size limit
fr_FR: Taille maximale du fichier

en: File upload
fr_FR: Upload de fichier

en: Finnish
fr_FR: Finlandais

en: For image
fr_FR: Pour l'image

en: For input field
fr_FR: Pour le champ de saisie

en: Foreground color
fr_FR: Couleur d'avant-plan

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: French
fr_FR: Français

en: From:
fr_FR: De :

en: From: %s
fr_FR: De : %s

en: Galician
fr_FR: Galicien

en: Generate Tag
fr_FR: Générer un marqueur

en: Georgian
fr_FR: Géorgien

en: German
fr_FR: Allemand

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Hebrew
fr_FR: Hébreu

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: Image settings
fr_FR: Paramètres des images

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Indian Bengali
fr_FR: Bengali Indien

en: Indonesian
fr_FR: Indonésien

en: Input field settings
fr_FR: Paramètres des champs de saisie

en: Insert a blank item as the first option?
fr_FR: Insérer un choix vide comme première option ?

en: Irish
fr_FR: Irlandais

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
fr_FR: Juste un autre plugin de formuaire de contact. Simple et souple d'utilisation.

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Large
fr_FR: Grand

en: Latvian
fr_FR: Letton

en: Lithuanian
fr_FR: Lituanien

en: Macedonian
fr_FR: Macédoine

en: Mail
fr_FR: Email

en: Mail (2)
fr_FR: Email (2)

en: Make checkboxes exclusive?
fr_FR: Rendre les cases à cocher exclusives?

en: Make this checkbox checked by default?
fr_FR: Cocher cette case par défaut ?

en: Make this checkbox work inversely?
fr_FR: Inverser le fonctionnement de cette case ?

en: Malay
fr_FR: Malais

en: Malayalam
fr_FR: Malayâlam

en: Maltese
fr_FR: Maltais

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Message Body:
fr_FR: Corps du message :

en: Message body:
fr_FR: Corps du message :

en: Name
fr_FR: Nom

en: Norwegian
fr_FR: Norvégien

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
fr_FR: Note: Pour utiliser la CAPTCHA, vous devez avoir installé l'extension Really Simple CAPTCHA.

en: Number (slider)
fr_FR: Nombre (slider)

en: Number (spinbox)
fr_FR: Nombre (spinbox)

en: Number format seems invalid.
fr_FR: Le format numérique semble invalide.

en: Number format that the sender entered is invalid
fr_FR: Le format numérique utilisé n'est pas valide

en: Number is larger than maximum limit
fr_FR: Le nombre est plus grand que le maximum autorisé

en: Number is smaller than minimum limit
fr_FR: Le nombre est plus petit que le minimum autorisé

en: Old code is also available.
fr_FR: L'ancien code est toujours disponible.

en: Or
fr_FR: ou

en: Persian
fr_FR: Persan

en: Please accept the terms to proceed.
fr_FR: Merci de bien vouloir accepter les conditions pour continuer.

en: Please fill the required field.
fr_FR: Veuillez remplir le champ obligatoire.

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Portuguese
fr_FR: Portugais

en: Put a label first, a checkbox last?
fr_FR: Placer d'abord le label, ensuite la case à cocher ?

en: Quizzes
fr_FR: Quizs

en: Radio buttons
fr_FR: Boutons radio

en: Required field?
fr_FR: Champ obligatoire ?

en: Romanian
fr_FR: Roumain

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Search Contact Forms
fr_FR: Chercher les formulaires de contact

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Résultats de recherche pour &#8220;%s&#8221;

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
fr_FR: Vous n'avez pas entré la bonne réponse au quiz

en: Sender's message was failed to send
fr_FR: Votre message n'a pas pu être envoyé

en: Sender's message was sent successfully
fr_FR: Votre message a été envoyé avec succès

en: Sending ...
fr_FR: Envoi en cours ...

en: Serbian
fr_FR: Serbe

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Sinhala
fr_FR: Cingalais

en: Slovak
fr_FR: Slovaque

en: Slovene
fr_FR: Slovène

en: Small
fr_FR: Petit

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subject:
fr_FR: Sujet :

en: Subject: %s
fr_FR: Sujet : %s

en: Submission was referred to as spam
fr_FR: La saisie a été détectée comme spam

en: Submit button
fr_FR: Bouton de soumission

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Tamil
fr_FR: Tamoul

en: Telephone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Telephone number seems invalid.
fr_FR: Le numéro de téléphone semble invalide.

en: Telephone number that the sender entered is invalid
fr_FR: Le numéro de téléphone utilisé n'est pas valide

en: Text area
fr_FR: Zone de texte

en: Text field
fr_FR: Champ texte

en: Thai
fr_FR: Thaïlandais

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
fr_FR: Le code entré ne correspond pas à la CAPTCHA

en: There are terms that the sender must accept
fr_FR: Il est nécessaire d'accepter les termes

en: There is a field that the sender must fill in
fr_FR: Un champ obligatoire n'a pas été rempli

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
fr_FR: Ce formulaire de contact contient des champs CAPTCHA, mais les librairies requises (GD et FreeType) ne sont pas disponibles sur votre serveur.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
fr_FR: Ce formulaire de contact contient des champs CAPTCHA, mais le dossier temporaire de fichiers (%s) n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture. Vous pouvez créer le dossier ou modifier ses permissions manuellement.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
fr_FR: Ce formulaire de contact contient des champs de téléchargement, mais le dossier temporaire de fichiers (%s) n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture. Vous pouvez créer le dossier ou modifier ses permissions manuellement.

en: This date is too early.
fr_FR: Cette date est trop tôt.

en: This date is too late.
fr_FR: Cette date est trop tard.

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
fr_FR: Cet email a été envoyé via le formulaire de contact le %1$s (%2$s)

en: This field requires author's URL
fr_FR: Ce champ nécessite l'URL de l'auteur

en: This field requires author's email address
fr_FR: Ce champ nécessite l'adresse e-mail de l'auteur

en: This field requires author's name
fr_FR: Ce champ néessite le nom de l'auteur

en: This file is too large.
fr_FR: Ce fichier est trop volumineux.

en: This file type is not allowed.
fr_FR: Ce type de fichier n'est pas autorisé.

en: This number is too large.
fr_FR: Ce nombre est trop grand.

en: This number is too small.
fr_FR: Ce nombre est trop petit.

en: Title
fr_FR: Titre

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
fr_FR: Pour utiliser la CAPTCHA, vous devez avoir installé l'extension <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> .

en: To:
fr_FR: À :

en: Turkish
fr_FR: Turque

en: URL seems invalid.
fr_FR: L'URL semble invalide.

en: URL that the sender entered is invalid
fr_FR: L'URL utilisée n'est pas valide

en: Ukrainian
fr_FR: Ukrainien

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Uploaded file is not allowed file type
fr_FR: Le téléchargement n'autorise pas ce format de fichier

en: Uploaded file is too large
fr_FR: Le fichier téléchargé est trop volumineux

en: Uploading a file fails for PHP error
fr_FR: Le téléchargement de fichier a échoué du fait d'une erreur PHP

en: Uploading a file fails for any reason
fr_FR: Le téléchargement de fichier a échoué pour une raison inconnue

en: Use HTML content type
fr_FR: Utiliser un type de contenu HTML

en: Use mail (2)
fr_FR: Utiliser l'email (2)

en: Use the default language (%s)
fr_FR: Utiliser la langue par défaut (%s)

en: Use this text as placeholder?
fr_FR: Utiliser ce texte en filigrane ?

en: Validation errors occurred
fr_FR: Des erreurs de validation sont survenues

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
fr_FR: Erreur de validation. Veuillez vérifier les champs et soumettre à nouveau.

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: Wrap each item with <label> tag?
fr_FR: Encadrer chaque élément d'une balise <label> ?

en: Y/m/d
fr_FR: d/m/Y

en: Y/m/d g:i:s A
fr_FR: d/m/Y g:i:s A

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer ce formulaire de contact.
      'Annuler' pour arrêter, 'OK' pour supprimer.

en: You are not allowed to delete this item.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer cet élément.

en: You are not allowed to edit this item.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à modifier cet élément.

en: Your Email
fr_FR: Votre email

en: Your Message
fr_FR: Votre message

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your answer is not correct.
fr_FR: Votre réponse est incorrecte.

en: Your contribution is needed for making this plugin better.
fr_FR: Votre contribution est nécessaire pour améliorer cette extension.

en: Your entered code is incorrect.
fr_FR: Le code entre est incorrect.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
fr_FR: Votre message a bien été envoyé. Merci.

en: bytes
fr_FR: octets

en: optional
fr_FR: facultatif
